Stajesz przed wyzwaniem, jakim jest zaprojektowanie ogrodu? Pod uwagę musisz wziąć kilka kluczowych aspektów, w tym przede wszystkim docelową funkcję tej przestrzeni, jej powierzchnię oraz stopień zaangażowania w pielęgnację roślin. Odpowiednie urządzenie ogrodu sprawi, że przestrzeń ta będzie cieszyć oko przez cały rok, a przebywanie w niej będzie czystą przyjemnością. Sprawdź, jak zaprojektować ogród krok po kroku zgodnie ze wskazówkami ekspertów Anspert

Określenie funkcji ogrodu – kluczowy etap projektowania

Jak zaplanować ogród wokół domu, aby spełnił oczekiwania właściciela i zachował swoją funkcjonalność i estetykę przez lata? Kluczowe jest określenie funkcji tej przestrzeni. To ona determinuje to, w jakim kierunku pójdzie projekt ogrodu. Jeżeli w ogrodzie chcesz przede wszystkim odpoczywać, to jego sercem powinny być wygodne meble ogrodowe. Osoby posiadające dzieci z pewnością pójdą w kierunku aranżacji placu zabaw i ogródka dla maluchów. Jeżeli chcesz cieszyć się owocami własnej pracy i naturalną żywnością, to postaw na grządki warzywnicze oraz drzewka owocowe i realizuj się jako hodowca roślin. Każda z tych funkcji wymaga nieco innego podejścia do projektowania ogrodów, dlatego rozpocznij od tego, czemu ogród będzie służył. To punkt wyjścia do dalszych działań. 

Przygotowanie planu ogrodu 

Na podstawie określonej funkcji można przygotować dedykowany plan ogrodu i projekt. Specjaliści rekomendują potraktowanie tej przestrzeni jak pomieszczenia. Oznacza to, że plan powinien być bardzo dokładny i musi uwzględniać m.in.: rozmieszczenie roślin wraz z gatunkami, układ mebli ogrodowych oraz elementów małej infrastruktury czy też ewentualny system nawadniania, jeżeli zależy Ci na wygodnej pielęgnacji roślin. Uznaje się, że centralna część ogrodu powinna być wolna od grządek uprawnych. Sprawdzonym sposobem jest lokowanie tam trawnika, który może pełnić funkcję wypoczynkową. Na planie uwzględnij obrys nieruchomości, wokół której powstaje ogród. Im bardziej szczegółowo opracujesz projekt ogródka przed domem, uwzględniając jak najwięcej różnych czynników, tym mniej niespodzianek czeka Cię podczas wdrażania planu w życie.

Dobór roślinności do ogrodu – główne czynniki 

Zakładanie ogrodu krok po kroku wymaga również odpowiedniego doboru roślinności. Dzięki temu przestrzeń ta stanie się zielonymi płucami, co korzystnie wpłynie na jakość powietrza nie tylko w ogrodzie, ale również w pomieszczeniach mieszkalnych znajdujących się w pobliżu. Podczas zakupu roślin warto wziąć pod uwagę dwa główne czynniki: jakość podłoża oraz specyfikę pielęgnacji poszczególnych gatunków.

Weryfikacja parametrów stanowiska

Przed zakupem roślin dokładnie sprawdź warunki glebowe oraz inne parametry stanowiska. Badanie odczynu pH gleby możesz wykonać samodzielnie domowym sposobem, elektronicznym miernikiem lub w laboratorium. Ta ostatnia metoda jest najdokładniejsza i pozwala na określenie nie tylko wskaźnika pH, ale również składników pokarmowych znajdujących się w podłożu. Wiedza na ten temat to punkt wyjścia do zakupu roślin ogrodowych. Większość roślin dobrze odnajduje się w ziemi obojętnej o pH w granicach 6-7. Wybrane gatunki mogą być jednak bardziej zasadolubne lub kwasolubne. Jakość gleby możesz regulować poprzez jej nawożenie. Weryfikacja parametrów stanowiska to również określenie jego stopnia nasłonecznienia oraz ekspozycji na wiatr.

Specyfika pielęgnacji gatunków 

Gdy wiesz już, jakie parametry ma stanowisko, to dobierz takie gatunki roślin, które najlepiej się na nim odnajdą. Pod uwagę weź również sposób pielęgnacji roślin i wymagania, które stawiają one przed właścicielem ogrodu. Poziom zaangażowania w utrzymanie ogrodu powinien być dopasowany do możliwości czasowych i oczekiwań właściciela. Na szczęście na rynku dostępne są gatunki, które nie wymagają zaawansowanych i częstych prac ogrodniczych. Te lepiej sprawdzą się w przypadku osób aktywnych zawodowo, które w ogrodzie chcą przede wszystkim odpoczywać, a nie go uprawiać. 

Uwzględnienie ewentualnych udogodnień 

Wpływ na komfort użytkowania ogrodu ma to, jakie udogodnienia w nim zastosujesz. Weź to pod uwagę już w momencie jego projektowania. Coraz więcej osób decyduje się na montaż systemu nawadniania ogrodu. Automatyzacja tego systemu zależy od tego, czy projekt zawiera takie elementy jak elektrozawory, czujniki i panel sterujący. W nowoczesnych nieruchomościach system nawadniania może wchodzić w zakres instalacji typu smart home. Inne udogodnienie to m.in. zamontowanie osłony słonecznej w postaci: altanki, parasola czy też markizy przymocowanej bezpośrednio do ściany budynku. Dzięki temu nawet w letnie upały można zagwarantować sobie odrobinę cienia. Dobrze zaprojektowany ogród to przestrzeń, która zachowuje swoją funkcjonalność przez okrągły rok. 

Realizacja projektu zgodnie z przygotowanym planem 

Gdy projekt jest już dopracowany w najmniejszych szczegółach, można przystąpić do jego realizacji. Obejmuje ona m.in.: wykonanie prac ziemnych, nawożenie, nasadzenia czy też budowanie małej infrastruktury i wstawienie mebli. Zakres prac zależy bezpośrednio od specyfiki projektu i skali jego rozbudowania. Oczywiście wszystko możesz wykonać we własnym zakresie, jednak z doświadczenia wiemy, że projekt i wykonanie ogrodu warto powierzyć profesjonalistom. 

Czy wizualizacja ogrodu wpływa na decyzję kupujących na rynku nieruchomości?

Prowadzisz inwestycję deweloperską i szukasz sposobów na przyspieszenie procesu sprzedaży? Jednym z nich jest przygotowanie wizualizacji ogrodu. Tego typu projekt może powstać już na etapie budowy osiedla domków jednorodzinnych, szeregowców czy też budynku wielomieszkaniowego, w którym znajdują się mieszkania z ogrodem. Na co dzień kupujemy oczami, a przygotowanie wysokiej jakości i realistycznej wizualizacji sprawi, że kupujący poczują się, jakby już odpoczywali w swoim ogrodzie. Zostanie zbudowana więź, która skraca proces sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym i nie tylko. Jako Anspert specjalizujemy się w tworzeniu wizualizacji ogrodów dla deweloperów i sprzedawców na rynku pierwotnym. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.